Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Bozukluğunun 7 Önemli Belirtisi

 Anksiyete bozukluğu günümüzde en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklardandır. Anksiyete bozukluğu sırasında vücutta tedirginlik sırasında sıklıkla belirtiler oluşur.  Hızlı kalp atışı, terleme, el ve ayaklarda titreme ve ağız kuruluğu bu belirtilerden bazılarıdır. 

Bu etkiler gerçek bir tehdit durumunda herkesin yaşadığı ve tehlikeye karşı korunmayı sağlamaya yardımcı olur. Fakat kaygı bozukluğu sırasında belirtiler ve tedirginlik hissi gün boyu sürer ve aşırı yorgunluğa neden olur. 

1. Gelecekle ilgili korkular

Gelecek ile ilgili olumsuz senaryoları sürekli olarak düşünme ve korkmaya neden olabilir.

2. Huzursuzluk 

Huzursuzluk,  kaygının en belirgin ortak bir belirtilerinden biridir 

3. Sürekli endişeli olmak 

Anksiyete bozukluğunun en yaygın belirtilerinden biri sürekli endişe duygusudur.

Hepimiz gün içinde endişe yaşarız fakat anksiyete bozukluğu yaşayan kişi  endişeye, onu tetikleyen olaylara orantısız tepkiler verir. Endişe yoğun yaşandığı için, günlük işlere konsantre olmayı  zorlaştırır.

4. Tükenmişlik 

Tedirgin olmak, sürekli endişeli hal ve huzursuz hissetme yorgun olmaya ve kendini çaresiz hissetmeye neden olur. “bir daha kendimi hiç iyi hissetmeyeceğim sanki. Ne yaparsam yapayım iyileşmeyeceğim” 

5. Sinirli olmak 

Kaygı bozukluğu olan çoğu insan, bedensel belirtilerle ve felaketleştirici düşünceler baş edemediği için normalden daha yoğun sinir ve öfke problemleri yaşayabilirler.

6. Uykuya dalamamak

Uykuya dalma da zorluk çekmek ve gecenin ortasında uyanmak  sık yaşanan problemlerdir. Bunun en önemli nedeni gece atak geçirme korkusudur. Ya atak geçirirsem düşüncesi belirtilere, belirtiler, yoğun kaygıya, kaygı uykusuzluğa neden olur. 

7. Sosyal ortamlardan uzak durmak 

Kaygı bozukluğu, öfke, mutsuzluk, hayattan keyif almama, iştahsızlık, sürekli tedirgin yada endişeli hissettirdiği için sosyal ortamlardan da uzaklaşmaya neden olur. 

Anksiyete kaygı bozukluğu belirtileri hayatınız etkiliyor ve psikoterapi desteği ile anksiyete bozukluğu ile baş etmek istiyorsanız Emine Varol‘a ulaşabilirsiniz.

Kaygılı Düşünce Örnekleri – Kaygı Bozukluğu

Yorum yapın

Call Now