Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobinin belirtileri nelerdir? Aşağıda, Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’na göre sosyal fobi belirtileri şunlardır; (DSM-5) 

 1. Birey, başkaları tarafından incelenmeyi veya gözlemlenmeyi içerebilecek yoğun bir sosyal ortam korkusuna sahiptir.
 2. Başkalarının bu korkunun veya kaygının farkına varacağından ve onlarla dalga geçeceğinden endişe eder.
 3. Sosyal ortamlar her zaman bireyi korkutur ya da anksiyete yaratır. Çocuklarda, bu korku ağlama, tutunma ve sinir krizi ile ifade edilir.
 4. Sosyal ortamlardan ne pahasına olursa olsun kaçınır ya da yoğun bir kaygı ile bunlara katlanır.
 5. Duyulan korku ya da kaygı, söz konusu toplumsal ortamlarda çekinilen duruma ve toplumsal kültürel bağlama göre orantısızdır.
 6. Korku, anksiyete ya da kaçınma sürekli bir durumdur, 6 ay veya daha uzun sürer.
 7. Korku, kaygı, işleyişin önemli alanlarında ciddi strese veya bozulmaya neden olur.
 8. Korku (veya sakınma), farklı bir tıbbi durumun veya maddenin ya da başka bir ruhsal rahatsızlığın fizyolojik etkilerinden dolayı değildir.

Sosyal Kaygıya Sahip Olmak Nasıl Bir Şey? 

Arkadaşlarınızın olduğu bir doğum günü partisine girdiğini hayal et. Tüm arkadaşlarını gülümseyerek selamlamak yerine, önüne bakıyorsun. Kimse beni görmese keşke diye düşünüyor ve göz göze gelmemek için çabalıyorsun. Bu arada kalbin çarpıyor ve çok yoğun terliyorsun.

Herkes benim hakkımda konuşuyor. Kıyafetimle görünüşümle dalga geçiyorlar. Buraya ait olmadığımı biliyorlar. Hepsi çok iyi ve ben rezil oluyorum. Her zaman heyecanlandığımı ve aptal gibi göründüğümü düşünüyorlar.

Orada bulunduğun bütün zamanı bu şekilde geçiriyorsun. Ortamdan keyif almıyor ve tek başına partiden ayrılmaya da korkuyorsun. Tek istediğin güvenli alanına evine odana dönmek..

Bu, sosyal kaygı veya sosyal fobi ile acı çekmenin nasıl bir şey olduğuna dair çok kısacık bir örnek. Temel özellik bir bireyin başkaları tarafından olumsuz olarak görülebileceğine dair yoğun bir kayıdır. Gördüğünüz gibi, sosyal kaygının etkileri basit veya hatta eğlenceli bir işi bile oldukça zorlaştırabilir.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir? 

 1. Sosyal fobi, başkaları tarafından olumsuz olarak değerlendirilme veya gözlemlenme kaygısıyla beraber yaşanır.
 2. Bu endişe biçimi kişinin hayatını tamamen etkilediğinden günlük işleri zorlaştırabilir.
 3. İncelenme konusunda endişelenmenin yanı sıra, sosyal fobisi olanlar, başkalarının sosyal kaygılarını anlayacağından da endişe duyarlar.
 4. Bu hastalığın belirtileri şiddetlidir ve hafif alınmamalıdır. Sadece sunum yaparken hissettiğimiz küçük bir heyecanlanmadan çok daha zorludur. Kişinin bütün hayatını etkiler.
 5. İyi haber şu ki bu sosyal kaygı bozukluğunun tedavisi var. İlaç ve özellikle psikoterapi tedaviye oldukça fazla yardımcı yardımcı olabilir.

Sosyal kaygı yaşıyor ve psikoterapi desteği almak istiyorsanız psikoterapist Emine Varol‘dan destek alabilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now