Sadece Konuşmak Rahatsızlığımı Nasıl Çözecek?

İstanbul psikolog. Psikoterapi hakkında bilgi almak isteyen kişiler çoğu zaman şu soruyu sorar;

‘Konuşmak yani sadece konuşmak nasıl faydalı olacak, problemlerimi nasıl çözecek?’ 

Şöyle cevaplayabiliriz bu soruyu; konuşmaktan  kastınız evde ailenizle, çevrenizle, dostlarınızla konuştuğunuz gibi konuşmaysa evet faydalı olmaz. Ama terapide konuşma yani iletişim yoluyla problemi inceleriz.

Problem ne kadar süredir var, ne sıklıkta yaşanıyor, hayat kalitenizi nasıl etkiliyor. Yaptığımız şey seanstan seansa değişiyor. Bazen acı verici düşünceler ile veya anıları nasıl ardınızda bırakabileceğiniz veya kendinizi kısıtlayıcı inançlardan nasıl özgürleştirebileceğiniz üzerine odaklanacağız. Bazen korku, kızgınlık, hüzün veya pişmanlık gibi güçlü duygularla baş etmenin yeni yollarına bakacağız. Yeri geldiğinde sizin için önemli olan şeylerle temas haline geçmeniz üzerine, hedef kurmak veya etkili bir hareket planı oluşturma üzerine odaklanacağız. Yaptığımız şey, yaşadığınız problemin ne olduğuna, sizin nasıl ilerlediğine, size neyin yararlı olduğuna göre değişiyor.  

Psikoterapi Faydalı olacak mı?

İstanbul Psikolog. Terapiye başlarken yada ilk seanslarda danışanlarda şöyle bir düşünce olur bunu seans sırasında da  ifade ederler;

 ‘Terapinin bende işe yaracağını düşünmüyorum.’

Bu düşünce gayet doğal bir düşünce. Çoğu danışan ilk seanslarda bu ve benzeri düşüncelere kapılır. Ruh sağlığı alanında herkeste işe yarayacağı kesinleşmiş bir yöntem yok. Beden sağlığı gibi değildir ruh sağlığı. Eğitimlerimiz sırasında en sık duyduğumuz konu danışanın biricikliğiydi. Dolayısıyla  bu terapi modelinin yada psikoterapinin sizde işe yarayacağının sözünü veremem. Fakat size bunun bir çok kişide işe yaradığını, birçok danışanda başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyebilirim. Ayrıca bununla ilgili birçok akademik araştırma veya makale olduğunu da söyleyebilirim. Bütün bunlar tedavinin sizde başarılı olacağını yine garanti etmez. Fakat  ‘işe yaramayacak’düşüncesi aklınıza her geldiğinde seansları durdurursanız, devam etmezseniz kesin olarak işe yaramayacağını garanti edebilirim. Yaşamınızda çoğunlukla  yaşadığınız sıkıntılara ne kadar benziyor değil mi? Kimse beni sevmiyor düşüncesine, kalabalıkta herkes benim beceriksizliğimi görüyor düşüncesine, ben beceriksiz biriyim düşüncesine, dışarı çıkarsam başıma kötü birşey gelecek düşüncesine, panik atak sırasında kontrolümü kaybedeceğim, çıldırıcağım, nefesim kesilecek düşüncesine, vb. olumsuz düşüncelere..

Yani sonuç olarak bende işe yaramayacak düşüncesine rağmen denemek ister misiniz? Sonuçta bu sadece bir düşünce, hayatınızı kısıtlayan bir çok şeyde olduğu gibi sadece düşünce. Terapi sırasında sıkça konuşacağımız düşüncelerimizin duygularımızı, duygularımızın davranışlarımızı davranışlarımızın yaşamımızı nasıl etkilediğinin örneği gibi..’Terapi bir işe yaramayacak düşüncesi’ zihninin bir yerinde duruyor olsada terapi yolculuğuna başlayabilirsiniz bir müddet sonra göreceksiniz ki o düşünce kendi kendine uzaklaşıp gitmiş…

Psikoterapist Kusursuz İnsan mıdır?

Psikoterapist bütün problemlerini çözmüş mükemmel insan mıdıdr? Danışanların bu algısına karşılık  Russ Haris ‘İki dağ metaforu’yla çok güzel cevap verir;

Bir sürü insan terapiye terapistin aydınlanmış biri olduğunu, kendi problemlerinin hepsini çözümlediğini, her şeyi düzene oturttuğunu sanarak gelir ama aslında öyle değildir. Daha çok, sen kendi dağına oradan tırmanıyorsun, ben kendi dağıma buradan tırmanıyorum gibi bir durumumuz var. Ve ben dağda kendi bulunduğum yerden senin dağında olan senin göremediğin şeyleri görebiliyorum belki bir çığ düşmek üzere veya heyelan oluşmak üzere, belki gidebileceğin alternatif bir yol var veyahut kazmanı iyi kullanmıyorsun.

Ama senin, ’’ben kendi dağımın tepesine ulaşmışım da arkama yaslanmış rahatıma bakıyormuşum’’ gibi düşünmeni hiç istemem. Aslında ben de hala tırmanıyorum, hatalar yapıp onlardan öğrenmeye devam ediyorum. Esasen, hepimiz aynıyız. Hepimiz öleceğimiz güne kadar kendi dağımıza tırmanıyoruz. Tırmanmadaki becerini geliştirebilirsin ve yolculuğun değerini, bilmeyi öğrenmede git gide daha da iyi olabilirsin. İşte bizim burada yapacağımızda iş de bundan ibarettir..

Bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now