Psikoterapist Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Psikoterapist, problemlerinizin kökenine ulaşmanıza, duygusal zorlukların üstesinden gelmenize ve yaşamınızda olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilecek profesyonellerdir. Sizi destekleyen ve anlayan biriyle düşünceleriniz ve duygularınız hakkında konuşmak, genellikle sizi daha iyi hissettirir.

Fakat bazen doğru terapisti bulmak biraz zaman alabilir. Terapistinizle olan bağınız çok önemlidir.  Terapistiniz güvenebileceğiniz ve zor konular hakkında rahatlıkla konuşabileceğiniz birisi olmalı. Aranızda güven bağı olmadıkça terapi etkili olmaz. Bazen  özelden, “Bir süredir devam ettiğim terapistimden fayda alamıyorum, ne yapmalıyım, karar veremiyorum.” gibi sorular geliyor. 

Bu ve benzeri soruları cevaplarken soran kişiye terapistiyle konuşmasını öneririm. Çünkü sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum. Fakat terapistinizle aranızdaki bağı sorgulayacak bir kaç soru bırakmanın faydalı olduğunu düşündüm. Umarım sosyal medya hesabımda ve buraya bıraktığım bu sorular değerlendirmenizde faydalı olur. 

Psikoterapistiniz gerçekten sizi ve problemlerinizi önemsiyor mu?

Terapistinizin sizi anladığını hissediyor musunuz?

Terapistiniz, mesleğinizi, eğitiminizi, maddi durumunuzu, konumunuzu önemsemeden sizi olduğunuz gibi kabul ediyor mu?

Kişisel bilgilerinizi, en mahrem konularınızı terapistinize açıklamakta kendinizi rahat hisseder misiniz?

Psikoterapist size karşı dürüst mü?

Terapistinize karşı dürüst ve açık olabiliyor musunuz? Kendinizi saklamak zorunda hissediyor musunuz?

Terapistiniz iyi bir dinleyici mi? Eleştirmeden veya yargılamadan dinler mi? 

Yorum yapın

Call Now