Panik Atak Terapisi

Panik atak terapisi olan bir hastalık mıdır? Panik atak sırasında hastalar farkında olmadan yanlış davranışlarda bulunur. bu davranışlara kaçma ve güvenlik sağlayıcı davranışlar diyebiliriz. mesela panik atak sırasında nefes alamadığını düşünüp balkona çıkmak açık havaya çıkmak, her defasında hastanelerin acil bölümüne koşmak. Bu davranışlar panik atak sırasında kısa süreli bir rahatlama sağlar fakat panik bozukluğun kişinin hayatını daraltmasına, hastalığın daha uzun süreli yaşanmasına neden olur.

Hastalığın yıllar geçtikçe etkisini arttırmaya, hastalığın çözümü yokmuş gibi yaşanmasına neden olur. Kaçınma ve güvenlik sağlama davranışını yapmamak örneğin tek başına sokağa çıkabilmek, atak anında hastaneye koşmamak panik bozukluğu yenmek için önemli bir adım olur.

Panik atak anında 2 tane önemli yöntemi öğrenmek önemli. Birincisi danışanlar panik atak anında genelde hızlı ve ağızdan nefes alırlar ki bu yanlış bir nefes alma yöntemidir. Doğru nefes alma egzersizi ile panik atağın kontrol altına alınması daha kolay olur.

Doğru nefes egzersizi nasıl yapılır?

1 Burundan yavaş yavaş ve derin nefes al.

2 Nefesi içinde bir süre tut.

3 Sonra yavaş yavaş ağızdan nefesi geri ver.

Bu nefes alma egzersizi, panik atak anında “nefesim yetmiyor, nefes alamıyorum” hissiyle baş etmenizi, hızlı nefes alma nedeniyle yaşadığınız baş dönmesini yaşamamanızı ve çarpıntınızın normal olduğunu görmenizi sağlar.

İkinci önemli yöntem; panik atak anında ‘’çıldırıyorum, ölüyorum, felç geçiriyorum” düşünceleri sıklıkla zihinde olur. Ve bu düşüncelere atak anında çok inanır ve bundan dolayı ortamdan kaçmak ya da doktora gitmek yöntemlere başvurulur.  Panik atak anında bu düşüncelerin gerçek olmayabileceğini fark etmek, ortamdan kaçmadan da panik atağın geçeceğini görmek önemlidir. Bulunduğunuz ortamı terk etmeden kaygının azaldığını görmenizi sağlamak terapideki önemli aşamalardan biridir. Bu egzersiz terapist yardımı ve planıyla aşama aşama yapılmalıdır. Terapistin planı ve yardımı olmadan yapılırsa kaygının daha çok artmasına neden olabilir.

Panik atak terapisi için uzman psikolog desteği almak için Emine Varol‘a ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now