Gaslighting: Duygusal  Manipülasyon

Gaslighting Duygusal  Manipülasyon ile alakalı içeriğimizi  okuyup destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Gaslighting, özellikle romantik ilişkilerde herkesin başına gelebilecek bir tür duygusal ve psikolojik istismardır. İstismarcılar, ilişkide kontrolü sürdürmek ve kurbanlarının kendi akıl sağlıklarını  sorgulamak için manipüle ederler.

 

İlişkilerde Gaslighting, İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Gaslighting, kurban ve istismarcı arasındaki yakınlıktan tetiklendiğinden dolayı romantik ilişkilerde sık yaşanır.

Bir ilişkide duygusal manipülasyonu yapan kadın veya erkek olabilir. örneğin ilişkide maddi güce sahip olan biri para üzerinden kontrole sahip olup manipülasyon yapabilir.

Gaslighting, duygusal manipülasyon yapan kişi çoğunlukla empatiden yoksun, antisosyal ve narsist özelliklere sahip olabilir.

Gaslighting duygusal manipülasyon yapan kişi ilişkide, eleştirir, küçümser. İlişkide yaşanan problemlere yönelik hatayı kabullenmez sürekli suçlayıcı olur.

Gaslighting,  ilişkinin başından itibaren aşamalı olarak  ilerler. İlişkide roller zamanla kurban ve istirmarcı olarak olarak yerleşir. Zamanla, kurbanın kafası giderek karışır, yıpranır ve istismarcının manipülasyonu, kayıtsızlığı, azarlaması nedeniyle duygusal olarak tükenir.  Gaslighting taktikleri kurbanın savunmasını zayıflattıkça, devam eden istismara karşı daha savunmasız ve çaresiz hale gelir, suçluluk duyguları geliştirir..

Duygusal Manipülasyonu Anlamak İçin Bazı Sorular

İlişkinizde bir şeylerin tam olarak doğru olmadığını hissediyorsanız ve duygusal manpülasyondan şüpheleniyorsanız şu soruları kendinize sorun.

 1. İlişkinizde güçsüz, çaresiz ve kapana kısılmış gibi hissediyor musunuz?
 2. Kendinizee olan güvenin gittikçe azalıyor mu?
 3. Partneriniz sürekli kendinden övünürken siz sürekli kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz?
 4. Yalnız hissediyor musunuz?
 5. Partneriniz sık ​​sık yalan söyler mi? Partnerinizden korkuyor musunuz?
 6. İlişkide size saygı gösteriliyor mu?
 7. Çok hassas olmak, kırılgan olmakla suçlanır mısınız?
 8. Kendinize olan güveninizi kaybettiğinizi hissediyor musunuz?
 9. Kendinizi hafızanızdan veya algılarınızdan şüphe ederken buluyor musunuz?
 10. Eskisinden daha stresli ve daha az neşeli mi hissediyorsunuz?
 11. Kendinizi ilişkiniz için bahaneler uydururken mi buluyorsunuz?
 12. Kendinizi aptal, beceriksiz veya aklınızı kaçırıyormuş gibi mi hissediyorsunuz?
 13. Partneriniz yalnızca koşullu özürler mi diler? (Örneğin, “Bunu söylediğim için üzgünüm ama bu senin hatandı ”)

Duygusal Manipülasyonun Uzun Vadeli Etkileri

Kendinizi sürekli eleştirildiğiniz, ebeveynlik becerilerinizle dalga geçildiğini hayal edin. Yeteneklerinizin küçümsendiği, saygı görmediğiniz bir ilişki.. İncinmekten bahsettiğinizde, ağladığınızda “çocuk gibi ağlıyorsun biraz büyü” dendiğini..

Bu istismarcı davranış, uzun vadeli ciddi sorunlara yol açar. Kurban rolünde kendi yeteneklerine karşı düşük özgüven, hayattan keyif alamama, yalnızlık, mutsuzluk, ve izolasyon neden olabilir.

Duygusal manipülasyon, kronik stresinin sonuçları ayrıca sağlık sorunlarına ve iş performansının düşmesine neden olabilir. Gaslighting duygusal manipülasyon şaka değil ciddi psikolojik sorunları oluşturabilir. Kurbanlarında sıklıkla majör depresyon, anksiyete bozuklukları ve hatta intihar eğilimleri gözlenebilir.

Duygusal Manipülasyonu Anlatan Bir Film

Kayıp Kız (Gone Girl 2014)

Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlandıkları sırada Amy ortadan kaybolur. Polis Amy’nin eşi Nick’ten şüphelenmeye başlar. Nick, masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy’nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır.

Film ebeveynlerin olumsuz tutumlarının bireylere etkisini, toksik ilişki yapısını ve duygusal manipülasyon örneklerini göstermektedir.

Duygusal Manipülasyonu Anlatan Bir Kitap

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

PascaleChapaux- Morelli ile Pascal Couderc, “İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon” kitabında somut vakalar üzerinden partnerine hayatını zehir eden narsistmanipülasyon kişilik yapısını ve onun ortaya çıkaran toplumsal etkenleri inceliyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu kişilerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına ardımcı olacak öneriler getiriyorlar.

Destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now