Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon, sürekli devam eden üzüntü hissine ve derin bir ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur.

Depresyon belirtileri bireylerde farklı özellik gösterebilir. Bu nedenle depresyon yaşayan biri yataktan kalkamaz hale gelirken, bir başkası çevresindeki kişilere fark ettirmeden yaşayabilir.

Kendinizin veya tanıdığınız birinin depresyonda olduğuna dair belirtiler fark ederseniz, profesyonel yardım gerekli olabilir. Depresyon, ilaç tedavisi, konuşma terapisi veya bu ikisinin beraber desteği ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

Tedavi olmazsa depresyon kendi kendine kaybolmaz. Bir defa depresyon yaşadıktan sonra atlatsanız bile bir daha tekrarlama olasılığı yüzde 50’den fazladır. İki defa geçirdiyseniz yüzde 80’e kadar tekrar etme riski altındasınız demektir. Yani depresyonu daha sonra değil daha erken ilgilenmeniz gereken bir ruh sağlığı hastalığıdır.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Düşük Ruh Hali

En çok bilinen belirtidir. Depresif ruh hali olan bir kişi üzgün  veya boş hissettiğini bildirebilir veya sık sık ağlayabilir. Düşük ruh hali, depresyonu teşhis etmek için kullanılan iki temel belirtiden biridir.  

Depresyonda kişi neredeyse günün çoğunda kendini depresif hisseder. Öte yandan çocuk ve ergenlerde depresyon üzüntüden daha çok öfkeyle kendisini gösterebilir.

Azalan İlgi veya Zevk

Depresif bozukluğun ikinci temel semptomu, bir zamanlar zevk alınan şeylere duyulan ilginin azalmasıdır. Bu semptomu sergileyen bir kişi, en sevdiği hobiler veya spor gibi günlük aktivitelerin hemen hemen tamamına ilgisini veya zevkini kaybeder.

İştahta Değişiklikler

Depresif bozuklukta iştahsızlık veya aşırı yeme görülebilir. Yeme düzenindeki değişikliğe bağlı olarak kilo konusunda hızlı değişiklikler gözlenir.

Uyku Bozuklukları

Uykuya dalmada zorluk, uykuda kalma, tüm gece dinlenmesine rağmen uykulu hissetme depresyon belirtileri arasındadır.

Psikomotor Aktivite de Gerileme

Bir kişinin günlük rutinini, davranışını veya görünümünü etkileyen huzursuzluk veya uyuşukluk, depresyonun bir belirtisidir. Bu semptomlar vücut hareketlerinde, konuşmada ve tepki süresinde belirgin olabilir ve başkaları tarafından gözlemlenebilir.

Yorgunluk

Enerji kaybı ve kronik yorgunluk hissi, depresif bozukluğun semptomlarından biridir. Çoğu zaman yorgun hissetmek, bir kişinin normal çalışma yeteneğini etkileyebilir. 

Değersizlik veya Suçluluk Duyguları

Aşırı, yoğun suçluluk ve değersizlik duyguları depresif bozukluğun yaygın belirtileridir. 

Konsantrasyon Zorluğu

Depresif bozukluk, konsantre olma ve karar verme zorluğunu da  içerir. Depresyonu olan kişiler bunu kendi içlerinde fark edebilir veya etrafındakiler, odaklanmakta zorlandığını, konsantre olmakta başarılı olamadıklarını gözlemleyebilirler.

Tekrarlayan Ölüm Düşünceleri

Ölme korkusunun ötesine geçen sık tekrarlayan ölüm düşünceleri, depresif bozuklukla ilişkilidir. Ağır depresyonu olan bir kişi sıklıkla intiharı düşünebilir, intihara teşebbüs edebilir veya kendini öldürmek için belirli bir plan oluşturabilir. 

Depresyona Ne Sebep Olur?

Genetik. Araştırmalar, birinci derecede bir yakınınız depresyon yaşıyorsa sizin de depresyon yaşama riskinizin iki ila üç kat daha fazla arttığını gösteriyor.

Travma. Çocukluk çağı travması, ihmal, istismar yada yetişkinlikte yaşanan travmatik olaylar depresyona sıklıkla neden olur.

Stres. Sevilen birinin ölümü, zorlu bir boşanma süreci, ağır bir sağlık problemi, maddi sorunlar gibi stres faktörleri.

Tıbbi Durumlar. Tiroid sorunları, bağırsak problemleri, kronik ağrılar gibi sağlık problemleri ile ruhsal durum arasında bir ilişki olduğu kabul edilmektedir artık.

Depresyonla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

“Aşabilirsin!!”

Depresyon teşhisi konmuş olmak deli ya da zayıf olduğunuz anlamına gelmez – bu sizin hatanız ya da kendi başınıza kurtulabileceğiniz bir şey değildir.

Depresyon, beyninizdeki nörotransmiterlerdeki (ruh halini düzenleyen kimyasallar) dengesizlikten kaynaklanır. Tıpkı diyabet teşhisi konan kişilerin pankreaslarının daha fazla insülin üretemeyecekleri gibi, siz de depresyonun üstesinden gelmek için “daha fazla çaba gösteremezsiniz”. Doğru tedavi gerektiren gerçek bir hastalıktır. 

Depresyon Sadece Ruhsal Belirtilere Neden Oluyor!!

Depresyon semptomları üzüntü, kaygı, sinirlilik ve umutsuzluk gibi zihinsel semptomları içerir, fakat fiziksel semptomlar da sıklıkla yaşanır. Yorgunluk, vücut ağrıları, baş ağrıları, kas ağrıları ve sindirim sorunları depresyonda yaşanabilir ve bunlar gerçek ağrılardır.

Sadece Kadınlar Depresyona Girer!!

Depresyon, herhangi bir ırk, etnik veya ekonomik gruptaki insanlarda görülebilir. Kadınlarda depresyon teşhisi konma olasılığı erkeklerden neredeyse iki kat daha fazladır bu erkeklerin depresyona yaşamadığı anlamına gelmez.

Çocuklar ve ergenler de depresyon yaşayabilir. Fakat depresyonu olan pek çok çocuk destek görmüyor. Çocuk ve ergenlerde yaşanan depresyon belirtileri yanlış bilindiği için aileler bu belirtileri tespit edemiyor.

Depresyon Tedavi Edilemez!!

Depresyon sizi umutsuz hissettirse de, teşhis arayan ve tedaviye uyanlar için umut vardır. Aslında depresyon, en çok tedavi edilebilen ruh sağlığı hastalıklarındandır. İnsanların yüzde 80 ila yüzde 90’ı tedaviye olumlu yanıt verir.

Depresyon Sadece İlaç ile Tedavi edilir!!

Depresyon için hayatınızın geri kalanında ilaç almanız gerekmez. Yapılan araştırmalar, en etkili tedavinin psikoterapi, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir karışımı olduğunu gösteriyor. Terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri de semptomları yönetmede ve depresyonun tekrar etmesini önlemede önemli bir rol oynar. Birkaç farklı terapi türü vardır, ancak hangisini seçeceğiniz konusunda çok fazla strese girmeyin.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) depresyon için başarılı terapi ekollerindendir. Kanıta dayalı araştırmalar göstermiştir ki antidepresan ilaçlar kadar başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Yorum yapın

Call Now